2019. május 24. – november 3.

Időszaki kiállítás

2018-ban a Budapesti Történeti Múzeum régészeti feltárást végzett a Táncsics Mihály utca 9. szám alatt. Ez a telek a középkor és az újkor során fontos szerepet töltött be a magyar történelemben. A nagy királyi háznak nevezett épületegyüttest, a Kammerhofot feltehetően IV. Béla király építtette a 13. század közepén, és 1381-ig állt az uralkodók rendelkezésére. Az északi részen elhelyezkedő Erdélyi bástyát Szapolyai János király a budai vár erődítéseinek korszerűsítése miatt építtette az 1530-as években. A telek utcafronti részén ma az a 19. század elejéről származó épület áll, amelyben Táncsics Mihály raboskodott. A II. világháború után 1948 és 2014 között az Amerikai Egyesült Államok tulajdonában állt a terület, tengerészgyalogosok és a követség munkatársai laktak itt.

Az ásatás során megtalált épített emlékek a Budai Vár többperiódusú védelmi rendszerének egyik legjelentősebb, legjobb állapotban megmaradt részletét adják. A Budapesti Történeti Múzeum és a Várkapitányság Nonprofit Zrt. közös szervezésében Az első bástya – Pop-up kiállítás egy erődítmény rejtett kincseiből két helyszínen című kiállításon az ásatási területen mindenki számára láthatóvá válnak az előkerült falak, erődítésrészletek egy erődítéstörténeti kiállítás keretében.