11:00–17:00 | Egész napos programok:
Köles, csombord, pohánka – a budai Vár növényei / archaeobotanikai foglalkozás
Milyen növényanyag kerül elő egy ásatáson? Mit árul el mindez a középkor során itt élők étrendjéről? Milyen gabonákat használtak, mi készült a kölesből? Milyen fűszereket termesztettek, és milyen zöldségek nőttek a konyhakertben? Mit tudunk a budai szőlőkről? Milyen gyógynövényeket ismerhettek, és vajon tisztában voltak-e a mérgező fajtákkal? Milyen, ma már alig ismert gyümölcsöket termesztettek, és mi mindent gyűjtöttek a helyi erdőkből? Ezekre és még több érdekességre is fény derül a régészet napi programsorozatunkban, a régészeti növénytani foglalkozásunkon. Tartsanak velünk!
Bestiárium – laboratórium / kézműves foglalkozás
Fogjon egy sárkánytestet, egy kígyófarkat, majd egy kakasfejet! És már kész is a baziliszkusz. Milyennek képzelték el a középkorban a különféle állatokat? Milyen leírások születtek róluk? Középkori bestiáriumok útmutatásait követve mindenki összeállíthatja saját vadállatát vagy elkészítheti papírbestiáját.
Sajnáljuk, a műtárgy jelenleg átgondolás alatt áll / pop-up kiállítás a mesterséges intelligencia és a múzeum kapcsolatáról
A mesterséges intelligencia már belépett a múzeumokba – de mit jelent ez a kutatás, a hitelesség vagy a személyre szabott élmény szempontjából? Mennyiben alakul át a múzeum? Másképp gondolkodunk-e az emberi történelemről az egyre emberszerűbb gépek között?
A Régészet Napján (még) nem létező műtárgyainkra és szolgáltatásainkra hívjuk fel a figyelmet a kiállításaink egyes pontjain elhelyezett táblákon, hol provokatívan, hol játékosan rákérdezve arra, mivel jár és mivel járhat a jövőben a történeti-régészeti múzeum és az MI találkozása.
Kincsek víz alól, iszapból / fatárgy-bemutató
Szerves anyagból készült tárgyak csak ritkán, speciális esetben maradnak meg. Az utóbbi időszak szerencsés ásatásaiból származó leletekkel mutathatjuk meg, milyen fa tárgyakat használtak a középkorban, és milyen technikákkal készítették el ezeket.
Állatcsont-simogató
Az ásatásokról általában „salátaként”, kisebb-nagyobb darabokban kerülnek elő állatcsontok, a kutatók ezeket a töredékeket vizsgálják. A program során ép és töredékes leleteket mutatunk be, és mindazt, amit meg lehet róluk állapítani. A legkisebbek mindeközben megismerkedhetnek az állatok lábnyomaival.
Mini-ásatás / ásatási láda gótikus puzzle-lel
Mit rejt az ásatási láda? Egy kis időre legyen régész, és kutassa fel a gótikus „leletet”! Ismerkedjen meg a régész eszközeivel, munkájával!
Élő képalkotás / interaktív digitális játék
Műtárgyak, régészeti leletek másolatai, középkori épületek, életképek, történelmi események megtervezése és megjelenítése mesterséges intelligencia segítségével.
További programok:
11:00–16:00 (óránként indul)
Műtárgy digitalizálás – avagy egy régészeti tárgy 3D fotózása / interaktív program
Hogyan készülnek a 3D-s tárgyfotók? Legyen része a folyamatnak, segítsen a szakértőnek és vigye haza az elkészült 3D-s, forgatható digitális fényképet.
Maximális létszám: óránként 5 fő.
A programra regisztráció szükséges, amely a jegyvásárlást követően lehetséges.
13:00–17:00
Restaurátor bemutató és workshop
A tematikus nap keretében restaurátor bemutató részesei is lehetnek az idelátogató érdeklődők, amelynek során az alkalmazott eszközök és anyagok felvonultatásával a jelenlevő szilikát- és fémrestaurátorok betekintést nyújtanak a különböző régészeti leletanyagok kezelésének folyamatába. Emellett a vállalkozó kedvű látogatók előtt lehetőség nyílik arra is, hogy kisebb műtárgymásolatok készítésével kézügyességüket is próbára tegyék.
11:10–11:30
Hogyan segít a mesterséges intelligencia a régészeknek? – Objektumfelismerés régészeti talajradar adatokból gépi tanulással / Bruda Ildikó előadása
A föld alatt számtalan régészeti érték rejtőzik – de vajon hogyan találjuk meg őket anélkül, hogy ásót ragadnánk? A válasz a roncsolásmentes technológiai eljárásokban rejlik, melyhez a mesterséges intelligenciát is segítségül hívjuk. Az előadás bemutatja, miként alkalmazhatók korszerű képfeldolgozó algoritmusok a talajradaros mérések automatikus értelmezésére. A résztvevők bepillantást nyerhetnek abba, hogyan ismeri fel a mesterséges intelligencia a lehetséges régészeti objektumokat, és hogyan segít ezzel a régészeknek abban, hogy a feltárások célzottabbá válhassanak.
Helyszín: Múzeumpedagógiai szoba (a Barokk csarnokból közelíthető meg)
Maximális létszám: 35 fő
Az előadásra regisztráció szükséges, amely a jegyvásárlást követően lehetséges.
***
15 perces villámvezetések a Fény és Árnyék – Budapest 1000 éves története kiállításban:
11:40
Honfoglaló magyarok (15 perc)
A vezetés során a kiállítás elején helyet kapó honfoglaló leletek alapján villantunk fel képeket Budapest 10–11. századi népességéről. A tárgyak alapján tulajdonosaik viseletére, anyagi és társadalmi helyzetére következtethetünk, sírbeli elhelyezkedésük alapján pedig a hitvilág egyes elemeit ismerhetjük meg.
Vezeti: Tóth Anikó régész
11:55
Kincsleletek az Árpád-korban és a török korban (15 perc)
Fővárosunk területén számos háborús konfliktus és tragédia söpört végig, a helyiek pedig a jobb időkre készülve gyakran rejtették el kisebb-nagyobb vagyonukat, értéktárgyaikat. A pénz- és kincsleletek kutatása fontos forrásai a korabeli pénztörténetnek, Budapest területéről több is ismert, melyek közül néhány a tatárjárás és a török elleni háborúk időszakából meg is tekinthetők állandó kiállításunkon.
Vezeti: Gálvölgyi Orsolya régész
12:10
Késő középkori kerámiaművesség (15 perc)
A Fény és árnyék kiállításban szereplő kerámiatárgyak alapján egy rövid betekintést nyújtunk a középkori kerámiaművességbe. Az agyagból készült tárgyak sokféle funkciót betölthetnek, megtalálhatók köztük a főzéshez használt edények, a teríték részeként használt reprezentációs célú tárgyak, de építészeti elemként, valamint kályhák alkotórészeként is találkozhatunk velük.
Vezeti: Magyar Eszter régész
12:25
„Budapest fürdőváros” – régen és most (15 perc)
Kik és hogyan fürödtek a török korban? Ma is úgy használjuk a török fürdőinket, mint 400 éve? Tényleg nem fürödtek a középkorban? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat, aki részt vesz a minivezetésünkön.
Vezeti: Papp Adrienn régész
12:40
Anatólia földjének kincse: az izniki díszedények (15 perc)
Minden korszakban voltak olyan dísztárgyak, amelyeket érdemes volt messzi földről is elhozni. A török korban a távoli Kína értékes porcelánjait imitáló, de önmagukban is komoly művészi értékkel rendelkező kerámia tárgyak készültek az anatóliai Iznikben. Ezek közül csak néhány maradt fenn Budán, azonban így is megmutatják ezeknek a műhelyeknek a főbb jellemzőit és az ott készült tárgyak szépségébe bepillantást nyújtanak.
Vezeti: Papp Adrienn régész
Találkozó: az 1. emeleten található Fény és árnyék kiállításban
Maximális létszám: 20 fő
A vezetésre regisztráció szükséges, amely a jegyvásárlást követően lehetséges.
***
Előadások és tárlatvezetések:
13:20–13:50
Hihetünk-e a mesterséges intelligenciának? / Berecz Mátyás előadása
Hogyan tudjuk a mesterséges intelligenciát használni a történeti kutatásban? Lehetnek-e pontosabbak az MI által generált képek, mint a hagyományos vizuális rekonstrukciók? Miért fontos a forráselemzés és a forráskritika?
Helyszín: Múzeumpedagógiai szoba (a Barokk csarnokból közelíthető meg)
Maximális létszám: 35 fő
Az előadásra regisztráció szükséges, amely a jegyvásárlást követően lehetséges.
13:55–14:15
Régészet a levéltárban – A kutatás lehetőségei a 21. században / Kelényi Borbála előadása
Az előadás a levéltárban található középkori források megtalálását és rekonstrukcióját mutatja be, a következő kérdésekre keresve a választ. Hogy alakult ki egy mai levéltári egység? Számon tartották már a levéltárak egyes darabjait a középkorban is? Mit tudunk az elveszett forrásokól? Mi alapján tudjuk őket mégis rekonstruálni? Miben tudnak segíteni a 21. századi módszerek?
Helyszín: Múzeumpedagógiai szoba (a Barokk csarnokból közelíthető meg)
Maximális létszám: 35 fő
Az előadásra regisztráció szükséges, amely a jegyvásárlást követően lehetséges.
14:20–14:40
Ez mégis kinek a műve, kinek a tudományos eredménye? – A mesterséges intelligencia generált jogi kihívások a Múzeumban / dr. Keller-Gera Adrienn előadása
Az előadásomban szó lesz arról, hogy a mesterséges intelligencia által kínált és a múzeum számára is nyitva álló lehetőségeknek mik a jogi korlátai. Hogyan szabályozza a jog a mesterséges intelligencia által alkotott műveket, egyéb eredményeket? Arra is választ keresek, hogy a szerzőség, eredetiség nehézségeire jelenleg a szerzői jogi milyen válaszokat tud adni. Kitérek arra is, hogy a régészeti szakmai feladatok során alkalmazott mesterséges intelligencia során milyen jogi szempontokra kell figyelemmel lenni.
Helyszín: Múzeumpedagógiai szoba (a Barokk csarnokból közelíthető meg)
Maximális létszám: 35 fő
Az előadásra regisztráció szükséges, amely a jegyvásárlást követően lehetséges.
14:50–16:15
Eltűnt idők nyomában – Gyűjtögetőktől a honfoglalókig Budapest földjén / Mészáros Boglárka és Szilas Gábor kurátori tárlatvezetése
A Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójához is kapcsolódó új, korszerű köntösbe bújtatott, látványos állandó tárlatunkban a Budapest területének első lakói által ránk hagyott, 350 ezer éves kőeszközöktől egészen a honfoglalás korának leleteiig tekinthetik meg látogatóink a Budapesti Történeti Múzeum – elsősorban az őskori és népvándorlás kori gyűjteményeiben – féltve őrzött, legszebb, legérdekesebb darabjait. A bemutatott 10 korszakot kiemelt, egyedülálló tárgyak jelképezik, melyek megtestesítik az adott kor legfontosabb sajátosságait, innovációit, megelevenítve az itt élőket körülvevő és általuk létrehozott világot. A korszakokon átívelő, napjaink aktuális társadalmi kérdéseire is reflektáló 10 témán keresztül pedig bemutatjuk mindazt, ami közös volt és mindazt, ami változott a hajdan itt élt, különböző nyelven beszélő, különféle kultúrát hordozó emberek életében.
Találkozó: 2. emelet
Maximális létszám: 40 fő
A vezetésre regisztráció szükséges, amely a jegyvásárlást követően lehetséges.
16:30–17:15
Vezetés a Palotatörténeti kiállításban / Virágh Levente tárlatvezetése
Vezetés régész szemmel az állandó kiállításában, melyben érintjük az Albrecht-pincét, a reneszánsz kiállítótereket, a Gótikus termet és a Várkápolnát.
Találkozó: A földszinten található Mária Terézia-festménynél
Maximális létszám: 25 fő
A vezetésre regisztráció szükséges, amely a jegyvásárlást követően lehetséges.
Elővételes jegyár május 30-ig az egész napos programra online vagy személyesen a múzeum jegypénztáraiban:
Felnőtt, és 14 éves kor felett: 1000 Ft
Kedvezményes jegy budapesti középiskolák tanulói számára: 500 Ft
14 éves korig ingyenes a belépés „Régészet Napja” jelszóval!
Belépés a program napján általános belépőjegy (3800, 1900 Ft) megváltásával lehetséges.
14 éves korig ingyenes a belépés „Régészet Napja” jelszóval!
Az idei Régészet Napja központi témája: „A régészet a mesterséges intelligencia korában”.
Az eseményhez kapcsolódva pályázatot hirdetünk!
A pályázatok beküldési határideje: május 15.
Tájékoztatás
Tájékoztatjuk, hogy a Budapesti Történeti Múzeum eseményein kép- és hangfelvétel készül, melyet a múzeum a kommunikációs felületein nyilvánosságra hoz.
A felvétel törlését az info@btm.hu címen kérheti. A vonatkozó adatkezelési tájékoztató elérhetősége: adatkezelési tájékoztató.