Ezen a napon már hagyományosan a Budai Vár középkori jelentősége kap főszerepet: különleges tárlatvezetések, középkori zene, élő történelmi bemutatók és látványos felvonulás várja a látogatókat. Az idei nálunk is a sárkány éve: az események középpontjában a Luxemburgi Zsigmond által alapított Sárkány Lovagrend, a kor lovagi- és udvari élete lesz. Életre keltjük a letűnt kor tárgyait a tudomány és az élő történelem eszközeivel.
Jöjjön el, és tárjuk fel együtt a középkori Buda izgalmas pillanatait!
Jegyek:
14 éves korig és 70 éves kor felett a belépés ingyenes
super early bird jegy (október 3. éjfélig): 2000 Ft
early bird jegy (október 13. éjfélig): 2900 Ft
Október 14-től és a helyszínen megváltva:
teljesárú jegy: 4500 Ft
ifjúsági (14 év felett) és nyugdíjas (62 év felett) jegy: 3500 Ft
Megváltott jegyével a Vármúzeum minden kiállításait megtekintheti a programokon való részvétel mellett.
Október 19-én csak az egész napos programjegy váltható a belépéshez. Az általános belépőjegyes kedvezmények nem érvényesek.
Program
11:00-18:00
Hagyományőrzők a múzeumban
Élő történelmi bemutatókon hagyományőrzők hozzák testközelbe a középkor anyagi kultúráját. Megismerkedhetünk a korabeli
– fegyverekkel, tűzfegyverekkel,
– konyhával,
– vadászattal/halászattal,
– viseletekkel, textíliákkal és alapanyagokkal,
– gyöngykészítéssel,
– fésűkészítéssel,
– kötélveréssel,
– illetve pénzveréssel.
Sárkánybarlang – kreatív alkotóműhely
Kedveled a sárkányokat? Szeretsz kézműveskedni? Ha igen, akkor térj be hozzánk, és készítsd el saját kis csipesz – sárkányodat!
10:30 és 13:30 és 15:30 Zenés felvonulás kard- és zászlóforgatással Halászó gyerekek kútjától az Oroszlános udvarig
11:15 és 15:00 Liliom, holló, félhold / tárlatvezetés
Tárlatvezetésünk során a Vármúzeum alsó szintjén található középkori királyi palota történetét és helyreállított tereit mutatjuk be. A II. világháború pusztítását követően az 1950-es években indult meg a korábban nem látható középkori palotarészek régészeti feltárása. Az ekkor napvilágra került helyiségek (pl. Gótikus terem, Kápolna, Tárnokház), várfalak és kertek a helyreállítást követően méltó helyet adnak az egykori királyi palota történetét, épületét, és az ásatásokon talált tárgyakat bemutató kiállításnak. A palota történetéhez szorosan kapcsolódnak az uralkodócsaládokat reprezentáló címeres emlékek, a Mátyás király korát felidéző reneszánsz kőfaragványok, cserépkályha-rekonstrukciók, használati tárgyak, edények. A királyi udvar életébe nyerhetünk bepillantást a Corvina-könyvtárat bemutató kiállításrészen, valamint belehallgathatunk az udvar szórakoztató zenéjébe. A Királypincében megismerhetjük a korabeli higiéniás szokásokat, egy kőfaragóműhely és az őrség pihenőszobája pedig a mindennapok világát idézik fel. A tárlatvezetés során a látogató 3D-animációs filmek, lapozható corvina-másolat és érintőképernyős játékok segítségével repülhet vissza a középkori palota világába.
11:30-12:30 és 16:15-17:15 Válogatás a középkori gyűjteményünkből / bemutató
A tárgysimogatón a látogatóknak lehetőségük van a Középkori Gyűjtemény Zsigmond kori anyagaiból szemezgetve közelebbről is megismerkedni a gótikus vár mindennapjainak tárgyi emlékeivel, párhuzamba állítva a hagyományőrzők által rekonstruált tárgyakkal.
13:00-14:00 Zsigmond és a Budai Vár / tárlatvezetés
A tárlatvezetésen a palota megmaradt illetve rekonstruált tereit látogatjuk meg, különös tekintettel a Zsigmond király idejében épült, látható, valamint a ma mára már eltűnt épületrészletekre és szobrokra.
14:00-15:00 Középkori pénzverésünk titkai / bemutató és workshop
Az előadás alapvetően két részre bontható: első felében a középkori magyar pénzverés technikai hátterével fogunk megismerkedni, amelyet korhű replikával mutat majd be hagyományőrző kollégánk, majd az előadás második részében részletesebben is megismerhetjük a 14-15. század fordulójának magyar pénzverését, pénzügyigazgatását és Buda szerepét ebben a rendszerben, különös tekintettel Luxemburgi Zsigmond uralkodására.
14:30-15:30 A középkori solymászat régészeti emlékei / előadás
A solymászatról leginkább képi és írott forrásaink vannak, régészeti emlékei rendkívül ritkák. Előadásunkban a solymászat történeti hátterét mutatjuk be, illetve azokat a leleteket, amelyek ehhez a foglalkozáshoz köthetők.
14:30 és 16:30 Lovaggá ütési ceremónia
A legalább három helyszínen játszó, résztvevő gyerekek menetlevelükbe pecsétet kapnak, ők azok, akik részt vehetnek a két meghirdetett időpontban zajló ünnepélyes lovaggá ütésen a Gótikus kápolnában. Emlékül díszoklevelet kapnak. A menetlevelet a különböző helyszíneken kaphatják meg.
14:30 Guided tour in English
Join us on a guided tour of the medieval Buda Castle. Discover the impressive ruins and remains of the medieval castle, once home to the kings of Hungary. Immerse yourself in the rich stories behind the castle walls and discover the secrets of medieval life – from royal court traditions to the everyday culture of the era. This tour offers a unique insight into the medieval past of Buda.
17:00 Szoborhistóriák / rendhagyó múzeumi színház
Mi lehetett az apostol félbehagyott mondata? Hogyan folytatná mozdulatát a fegyverhordozó? Miről mesélhetnek nekünk 600 év távlatából? Rendhagyó vezetésünkön életre keltjük a múzeum szenzációs gótikus szobrait korabeli élőzenével, előadóművészettel, középkori vásári színjátékkal, miközben megismerjük a leletegyüttes és a korszak történetét. A szobrokat Egyed Brigitta színész és bohóc szólítja meg, hol gúnyolódik rajtuk, hol viccet csinál belőlük, esetenként mély beszélgetésbe is elegyedik velük. A műfaj meghatározhatatlan, egy több művészeti ágat magába foglaló fúzió. A történetet az 1974-ben egy pincéből előkerült több, mint hatvan összeállítható szobortorzóból és töredékből álló gótikus szoborlelet-együttes ihlette. Az európai mesterek alkotásai a szobrászműhely felbomlása után több esetben még félkészen kerültek a földbe máig tisztázatlan körülmények között.
Királyi palota Zsigmond korában – pop up kiállítás
A kiállítás az ásatásokon készült fotókon és rajzokon keresztül mutatja be az elmúlt 80 év során a Vár területén előkerült, Luxemburgi Zsigmond király uralkodásához köthető emlékeket: épületmaradványokat, utakat, régészeti leleteket.
Tájékoztatás
Tájékoztatjuk, hogy a Budapesti Történeti Múzeum eseményein kép- és hangfelvétel készül, melyet a múzeum a kommunikációs felületein nyilvánosságra hoz.
A felvétel törlését az info@btm.hu címen kérheti. A vonatkozó adatkezelési tájékoztató elérhetősége: adatkezelési tájékoztató.