11:00–17:00 Családi programok: kézműves foglalkozások a család valamennyi tagjának

Az egésznapos kézműves foglalkozásokon gyerekek és felnőttek egyaránt készíthetnek különleges emléktárgyakat maguknak, legyen szó akár egy emblematikus műtárgyunkat ábrázoló egyedi kokárdáról, saját montázsról a ’48-as újsághírekből vagy az eredeti nyomdagéppel kinyomott Nemzeti dalról.
De ez még nem minden: hatalmas terepasztalunkon és szerepjátékainkon bárki újrajátszhatja a sorsfordító ütközeteket, átélve a forradalom atmoszféráját és stratégiai döntéseinek jelentőségét, miközben a legkisebbek egyedi mágneskirakókon ismerkedhetnek meg a jeles nap történelmi eseményeivel.

11:00-17:00 Mare Temporis hagyományőrző csapatának forradalmi életképei

(nemzetőrök, reformkori gasztronómia, viseletek a reformkorban)

11:30 / 13:30 / 15:30 mini tárlatvezetések (′20): Hídrobbantók Pest-Budán – merénylet a Lánchíd ellen

Vajon kik és miért akarták felrobbantani a Lánchidat 1849-ben?
Tudod-e, melyek a híd leggyengébb „láncszemei”?
Ki volt az álnok Alnoch ezredes, és mi lett a sorsa?
Gyere el a nemzeti ünnepünk alkalmából tartott mini-tárlatvezetésünkre, ahol meghallgathatod az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egy kevésbé ismert, ám annál izgalmasabb történetét, de mesélünk majd a magyarországi Duna-szakasz első állandó hídjának további érdekességeiről is!
Sétavezető: Benyó Gergely régész
Találkozó: a Fény és Árnyék kiállítás bejárata előtt

14:30 Séta a Vár körül: Buda 1849. évi visszavétele – az ostrom helyszínei

Programunk egy rövid, könnyű, vezetett séta árkon-bokron át, építésit területek mellett, az 1849-es budai várban zajlott ostrom fontosabb helyszíneinek megtekintésével.
Találkozó: a BTM Vármúzeum főbejárata előtt.
Sétavezető: B. Szabó János történész, muzeológus
Regisztráció

16:30 Történeti séta az újkori palotatörténeti kiállításban: Miért nem jött fel a tömeg a palotába március 15-én?

Március 15-én délután az emberek feljöttek Budára a Helytartó Tanácshoz, majd kiszabadították a börtönből Táncsics Mihályt. Tudják hol zajlottak ezek az események? Miért nem jöttek a királyi palota területére? Mi volt itt az épületben?
Találkozó: földszint, Mária Terézia festménynél
Sétavezető: R. Kiss Gabriella közművelődési munkatárs
Regisztráció

Március 15. alkalmából az összes programra és kiállításra a belépés ingyenes.

2024.03.15.