Skip to main content

Múzeumunk sokféle izgalmas tárlatvezetéssel várja látogatóit.

Aktuális tárlatvezetés időpontjainkról honlapunkon, a Programok menüpont alatt, vagy a BTM Vármúzeum Facebook-oldalán tájékozódhat, de a tárlatvezetések egyénileg is megrendelhetők.

Ebben az esetben a tárlatvezetéseink árai:

1-20 főig
Magyar nyelven hétköznap: 10.000 Ft/csoport
Magyar nyelven hétvégén: 20.000 Ft/csoport

21-35 főig
Magyar nyelven hétköznap: 14.000 Ft/csoport
Magyar nyelven hétvégén: 28.000 Ft/csoport

35 fő feletti csoportlétszám esetén csoportbontás szükséges.

A tárlatvezetésekre a jegyek múzeumunk jegypénztáraiban vásárolhatók meg.
Az aktuális múzeumi belépőjegyek a tárlatvezetés díján felül fizetendők.

Tájékoztatjuk, hogy a múzeumban tárlatvezetést csak múzeumunk munkatársa vagy a múzeum által megbízott munkatárs tarthat.
A tárlatvezetésekre minden esetben előzetes bejelentkezés szükséges.
Jelentkezés, időpont-egyeztetés: +361 487 88 00/854 vagy +361 487 88 00/871 (hétfőtől péntekig, 9 és 16 óra között).

Liliom, holló, félhold 

tárlatvezetés a „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállításban

Mátyás király messze földön híres, reneszánsz budai palotájáról már biztosan hallott. Azt azonban már kevesen tudják, hogy a középkori Vár története jóval korábban, IV. Béla idejében kezdődött,de az Anjou-k és Zsigmond király nevéhez is jelentős építkezések fűződnek itt a Várhegyen. Sajnos a középkori palotából – az ostromok és a későbbi átépítések miatt – mára nem sok maradt, de szerencsére napjainkban is látható néhány korabeli részlet, mint a gyönyörű Gótikus terem, vagy a szintén gótikus stílusú Várkápolna.

Tudja-e, honnan kapta a nevét a Budai Várban a Lihegő-kapu? Honnan ered a palotában lévő „Jégverem” neve? Vajon hol fejezték le Hunyadi Lászlót? És hányszor próbálták meg visszafoglalni a törököktől a Várat? Kérje tárlatvezetésünket, ahol többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat, miközben megismerheti nagy királyaink egykori székhelyének középkori történetét!

Helyszín: „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállítás 

Időtartam: 1,5 óra

Királyok és csillagok

tárlatvezetés és előadás a „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállításban

Rendhagyó tárlatvezetésünk során a Vármúzeum alsó szintjén található középkori királyi palota történetét és helyreállított tereit mutatjuk be.

A II. világháború pusztítását követően az 1950-es években indult meg a korábban nem látható középkori palotarészek régészeti feltárása. Az ekkor napvilágra került helyiségek (pl. Gótikus terem, Kápolna) a helyreállítás óta méltó helyet adnak az egykori királyi palota történetét, és az ásatásokon talált tárgyakat bemutató kiállításnak.

Tudja-e hogyan oldotta meg Zsigmond királyunk a palota vízellátását? Vajon milyen kőből faragták a gyönyörű, Mátyás korabeli, reneszánsz kőfaragványokat? Királyaink nagy építkezései elevenednek meg előttünk a Várhegyen, a kezdetektől a török korig.

De ezúttal nem csak a történelemé lesz a főszerep! Az asztrológia és asztronómia elválaszthatatlan volt a középkorban. De mi köze volt ehhez Luxemburgi Zsigmondnak, Nagy Lajosnak és Mátyás királynak? Hogyan jelent meg a csillagjóslás a magyar udvarban?

A vezetés egyik szakaszában ezekre a kérdésekre is igyekszünk választ adni.

Helyszín: „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállítás 

Időtartam: 1,5 óra

Horoszkópok és csillagok-asztrológia Mátyás király korában 

tárlatvezetés és előadás a „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállításban

Az asztrológia Mátyás király tudatos uralkodói reprezentációjának egyik kiemelkedő eleme volt. A fennmaradt beszámolók alapján fontosabb politikai döntései előtt kikérte a csillagok véleményét, a Corvina könyvtár mennyezetét pedig ehhez kapcsolódó falképek díszítették. A vezetés során bejárjuk a középkori palota egyes helyiségeit, egy vetített előadás keretében pedig megtudhatjuk, milyen formában volt jelen az asztrológia Mátyás király udvarában és hogyan viszonyult a késő középkor a csillagjósláshoz.

Helyszín: „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállítás

Időtartam: 1 óra

„Sok sebösök az várban sívnak-rívnak…” – A kardvágástól a sebkötözésig

tematikus tárlatvezetés a „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállításban

Járt már a középkori budai királyi palota termeiben? Ismerje meg a vár gótikus termét, kápolnáját! Nézze meg a Királypince eldugott részeit, s közben tudjon meg többet a középkori udvarok, kertek nélkülözhetetlen fűszer- és gyógynövényeiről. A harcokban szerzett sebeket a borbélymesterek gyógyították. Milyen fegyverek okozták a legsúlyosabb sérüléseket? Milyen növényeket és gyógymódokat használtak a korabeli tábori orvoslásban? 

Kiderül mindez különleges interaktív tárlatvezetésünkön, ahol fegyver-és eszközmásolatok is kézbevehetőek lesznek.

Helyszín: „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállítás 

Időtartam: 1,5 óra

„Kiálltál annyi ostromot…” 

hadtörténeti tárlatvezetés a „Budapest – Fény és Árnyék – A főváros 1000 éves története” című kiállításban

Budapest az egyik legtöbbet ostromlott város a magyar történelemben.

A kiállítás, ahogy címe is utal rá, egy, az évszázadok során újra meg újra lerombolt, majd ismét újjáépülő város képét vetíti elénk. A tárlatvezetés során megismerkedünk a város(ok) évezredes történetének nevezetesebb hadi eseményeivel, illetve azok tárgyi örökségével. A tárgyak egy részével a vitrinen kívül is találkozni fogunk, persze nem eredetiben, hanem rekonstrukció, illetve másolatok formájában. Így az ismeretszerzés élményszerűbb, mint egy hagyományos múzeumlátogatás során. Ezen a tárlatvezetésen feltárjuk a történelmi események európai összefüggéseit is.

Helyszín: „Budapest – Fény és Árnyék – A főváros 1000 éves története” című kiállítás

Időtartam: 1,5 óra

Nádméz és tikmony

tárlatvezetés középkori gasztronómiával fűszerezve

Ismerje meg a középkori budai királyi palotát és az egykor benne zajló életet! 

Milyen ételeket szolgáltak fel a királyi palotában, mi került a budai polgárok asztalára a hétköznapokon és ünnepekkor? Mit és hogyan főztek, mivel fűszereztek, milyen volt a „magyaros konyha” a 15. – 16. században? Mi a legkorábbi magyar recept? Ezekre a kérdésekre adunk választ, miközben áttekintjük a középkori főzési és étkezési szokásokat, a társadalom különböző rétegei által fogyasztott ételeket, a korabeli fűszereket (és persze eláruljuk, hogy mi a „nádméz és a tikmony”). 

A program során bejárjuk a középkori királyi palota egykori, helyreállított termeit (Gótikus terem, ciszterna, jégverem, reneszánsz terem, kápolna) is.

Helyszín: „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállítás 

Időtartam: 1,5 óra

Gyógyító füvek a középkori királyi palotában

tárlatvezetés középkori gasztronómiával fűszerezve

Járt már a középkori budai királyi palota termeiben? 

Ismerje meg a vár meghitt hangulatú kápolnáját! Lapozzon bele egy corvinába! Nézze meg a Királypince eldugott részeit! A középkorban az udvarok, kertek nélkülözhetetlen elemei voltak a fűszer- és gyógynövények. Melyek voltak a leggyakoribbak és mire használták őket? Kik és hogyan gyógyítottak a középkorban? Egy csésze illatos gyógytea mellett ezt is megtudhatja.

Helyszín: „Buda, »a királyi méltóság széke és trónusa«” című állandó kiállítás 

Időtartam: 1,5 óra

A császár, a nádor és a nagyhercegnő

tárlatvezetés a „Királyi palota – a kultúra vára” című állandó kiállításban

A Budavári Palota hazánk egyik emblematikus épülete. Az elpusztult középkori királyi rezidencia helyén 1686 – Buda töröktől való visszafoglalása – után épült fel az újkori palota, amelynek viszontagságos történetét egészen az 1960-as évekig követjük nyomon. A kiállítás építészeti tervekkel, fényképekkel, a palota kalandos úton megőrződött egykori berendezési tárgyaival és rekonstruált teremrészletekkel várja a látogatókat erre a közel három évszázados időutazásra. Fény derül majd arra, hogy a palota nem csak az uralkodók és a nádor lakhelye volt egykor, hiszen a reprezentációs terek mellett működött itt például egyetem és apácazárda, sőt, egy időben itt őrizték a Szent Jobbot is. Túlélt több ostromot, átépítést, egyszer majdnem le is bontották. Kérje tárlatvezetésünket, és ismerje meg az újkori Budavári Palota izgalmas történetét!

Helyszín: „Királyi palota – a kultúra vára” című állandó kiállításban

Időtartam: 1,5 óra

Fény és Árnyék

tárlatvezetés a „Budapest – Fény és Árnyék – A főváros 1000 éves története” című állandó kiállításban

Hogyan alakult ki a római tartományi központ, Aquincum romjain a középkori Magyar Királyság fényes székhelye, majd pusztult el a török kori háborúk és ostromok során? Hogyan jutott el Pest, Buda, Óbuda az egyesülésig és vált Közép-Európa egyik leggyorsabban fejlődő metropoliszává a 19 –20. század fordulójára? Hogyan döntötte romba a második világháború a békeidők nagyvárosát, és hogyan formálódott Nagy-Budapest a rendszerváltásig?
A kiállítás alapkoncepcióját az évszázadok során újra meg újra lerombolt, majd új lakosai által ismét újjáépített város képe határozza meg. A címben szereplő „fény és árnyék” a főváros épülő, virágzó időszakaira, az ezt megszakító háborúk, természeti katasztrófák, majd a rombolást követő újjáépítések egymásra rétegződésére utal. A tárlat elsősorban társadalomtörténeti szempontból mutatja be a város történetét, kevésbé koncentrál az esemény- vagy politikatörténetre.

A tárlatvezetés a jelentkezők életkora és érdeklődése alapján vezet végig a város történetén és emel ki számukra fontos/érdekes részeket.

Helyszín: „Budapest – Fény és Árnyék – A főváros 1000 éves története” című állandó kiállításban)

Időtartam: 1,5 óra

Bű(n)bájos Budapest – árnyékok a főváros múltjából

tematikus tárlatvezetés a „Budapest – Fény és Árnyék – A főváros 1000 éves története” című állandó kiállításban – 18 éven felülieknek!

Miről „mesél” egy Óbudán feltárt, beszakított koponyájú, római csontváz? Vajon miért és hogyan ölték meg II. Károly királyt? Ki volt a Horthy-korszak leghíresebb kurtizánja?

És kit végeztek ki utoljára Budapesten? Budapest életének – mint minden nagyváros létének – már a kezdetektől fogva része volt (és napjainkban is része) a bűn, az erőszak. A főváros minden korszakának éppúgy megvoltak a maga piti bűnözői, szélhámosai, mint a kegyetlen gyilkosai vagy éppen háborús bűnösei is.

A „Fény és árnyék” című, Budapest történetét bemutató kiállításunkból ezúttal az Árnyéké lesz a főszerep: jó néhány bűncselekményt elevenítünk fel a város egykori hétköznapjaiból és vészkorszakaiból – a kezdetektől a rendszerváltásig.

Kérje tematikus tárlatvezetésünket, ahol többek között megtudhatja, hogyan halt meg az utolsó budai pasa, kik akarták felrobbantani a Lánchidat, melyik bordélyházba járt Krúdy, és hogyan loptak képeket a Szépművészeti Múzeumból!

Programunkat csak 18 éven felülieknek ajánljuk!

Helyszín: „Budapest – Fény és Árnyék – A főváros 1000 éves története” című állandó kiállítás

Időtartam: 1,5 óra

Tájékoztatás

Tájékoztatjuk, hogy a Budapesti Történeti Múzeum eseményein kép- és hangfelvétel készül, melyet a múzeum a kommunikációs felületein nyilvánosságra hoz.

A felvétel törlését az info@btm.hu címen kérheti. A vonatkozó adatkezelési tájékoztató elérhetősége: adatkezelési tájékoztató.