Skip to main content

Program:
dr. Csorba László, a BTM főigazgatójának köszöntője
Tárlatvezetés dr. Beszédes József, Gálvölgyi Orsolya és Maczó Balázs részvételével
Előadások: Zádor Judit: A középkori pesti várfal
dr. Farbaky Péter: A régi Pest kutatása

Az esemény időpontja: 2025. május 7., szerda 15:00–18:00
Helyszín: Vámház krt. 8. (bejárat a Veres Pálné utca felől)

A szakmai nap ingyenes, regisztrációt kérünk 2025. május 7. 10:00-ig.

Pest – A falon belül

A Budapesti Történeti Múzeum legújabb kiállítása a középkori Pest történetét mutatja be, különös tekintettel a városfalakkal határolt belvárosi területre. A Pest – A falon belül című tárlat célja, hogy a mai főváros szívében kialakult történeti városszerkezetet és annak eredetét a legfrissebb tudományos eredmények tükrében tárja a látogatók elé.

Pest története egészen az államalapítás koráig nyúlik vissza, központját az itt álló római kori erőd falai határozták meg. Az Árpád-korban gazdaságilag és kereskedelmileg jelentős várossá vált, II. András kiváltságlevele pedig a betelepülő német hospeseknek biztosított jogokat. A város az 1241-es tatárjárás során elpusztult, lakói a budai Várhegyre menekültek, és csak a 14–15. században nyerte vissza korábbi jelentőségét. Ekkor épült ki a városfal, amelynek egyes szakaszai ma is láthatók.

A török hódoltság (1541–1686) idején Pest többször is hadszíntérré vált, mégis megőrizte keresztény többségét. A hódítók jelenléte dzsámikat és fürdőket is hozott a városba. A felszabadulás után a település újjáépült, új lakossággal és megnövekedett nemzetiségi sokszínűséggel. A 18. századtól kezdve Pest egyre jelentősebb kereskedelmi központtá vált, a reformkorra pedig az ország szellemi életének központjává nőtte ki magát. A városfalak sokáig meghatározták a városszerkezetet, szűk utcákat, zsákutcákat hagyva maguk után. Csak az 1800-as évek végétől kezdődött meg a falakon kívüli területek intenzívebb beépítése. Az 1890-es évek városrendezése pedig alapjaiban alakította át Pest arculatát: eltűntek a középkori utcák, és megszületett a ma ismert Belváros.

A kiállítás célja, hogy mindezt kézzelfoghatóvá tegye: régészeti leletmásolatok, történeti metszetek és fotók, makettek és műtárgymásolatok segítségével idézi meg Pest középkori múltját és az azt követő átalakulásokat. A Budapesti Történeti Múzeum ásatásainak eredményei mellett a Kiscelli Múzeum szakemberei is közreműködtek a város újkori történetének bemutatásában. A látogatók többek között megtekinthetik a régi városháza makettjét, 17. századi pecsétnyomók másolatait, valamint Klösz György fotográfiáin keresztül felidézhetik a 18–19. századi Pest városképét.

Projektmenedzser: Terei György régész, a Középkori Főosztály vezetője

A kiállítás létrejöttét a Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerületi Önkormányzat finanszírozta.

Pest – A falon belül, kiállítási nézet
Tájékoztatás

Tájékoztatjuk, hogy a Budapesti Történeti Múzeum eseményein kép- és hangfelvétel készül, melyet a múzeum a kommunikációs felületein nyilvánosságra hoz.

A felvétel törlését az info@btm.hu címen kérheti. A vonatkozó adatkezelési tájékoztató elérhetősége: adatkezelési tájékoztató.

2025.05.07.
15:00 — 18:00

Vámház krt. 8.

iCal