Skip to main content

A késő középkor során a legtöbb konyhában, főzésre használt edény agyagból készült. Ezeket korongon megformázták, szárították, majd kifejezetten erre a célra szánt kemencében kiégették. A kerámiatárgyak jelentik egy régészeti feltárás leggyakoribb leleteit, amelyek alapanyaguk és formai jegyeik alapján egy relatív keltezést is lehetővé tesznek. A korhatározás mellett azonban egyéb információk is leolvashatók egy-egy darabról. Számos esetben felfedezhetők rajtuk kisebb-nagyobb elváltozások, nyomok vagy éppen hibák, amelyek rávilágíthatnak különböző készítési technikákra, utalhatnak a tárgy funkciójára, vagy éppen bepillantást engednek azokba a hétköznapi „balesetekbe”, amelyek a készítés során óhatatlanul felmerülnek.

A Csónak utca 1-3. sz. telek (Budapest, I. kerület) feltárása során, egy gödör bontása közben előkerült egy teljesen ép, 15. század végi – 16. század eleji fazék, amely jól illusztrálja ezt az esetet. Az edény a korszaknak megfelelően eredetileg vörös színűre égetett, nyúlánk alakú fazék, felső részén bordázással díszítve, azonban nagymértékű deformáció figyelhető meg a teljes felületén. Jelentős benyomódás látható az oldalán, az aljához közel, amelynek hatására az egész edény megrogyott oldalirányban. További problémákat fedezhetünk fel a fazék felső részén: az edény pereme is erősen deformálódott, helyenként majdnem teljesen visszahajlik az edény válláig. Ez a baleset feltehetően a fazék kiégetése során következhetett be. A kerámiaégetés során nagy mennyiségű edényt pakolnak be egyszerre a fazekaskemencébe, amely folyamat nagy precizitást igényel. Valószínűleg itt kerülhetett homokszem a gépezetbe: a bepakolt edények súlyelosztása nem volt megfelelő, így rogyhatott meg a kemencében a fazekunk. Az edény ennek ellenére egészben maradt, és arra is találunk nyomokat, hogy a későbbiekben rendeltetésszerűen használták is. Korabeli képi források alapján a főzés során a fazekakat gyakran a nyílt tűz mellé helyezték, ennek következményei lehetnek az edény alján és oldalán megjelenő koromfoltok.

Szöveg: Magyar Eszter régész

Főzés nyílt tűz mellett (Die Hausbücher der Nürnberger Zwölfbrüderstiftungen, Stadtbibliothek im Bildungscampus Nürnberg)

Főzés nyílt tűz mellett (Die Hausbücher der Nürnberger Zwölfbrüderstiftungen, Stadtbibliothek im Bildungscampus Nürnberg, Amb. 317.2°, Folio 95 recto)

Rontott fazék, 15. század vége, 16. század eleje

Rontott fazék, 15. század vége – 16. század eleje (részlet)

Rontott fazék, 15. század vége, 16. század eleje (részlet)

1 hónap – 1 tárgy | 2025

Filter

Ismeretlen rendeltetésű középkori réztárgy restaurálás után

Egy ismeretlen rendeltetésű középkori réztárgy restaurálása

A lelet egy késő középkori, fával bélelt kút 14–15. századi betöltéséből, az I. kerület, Dísz tér…
Velencei majolikatányér az oszmán Budán (részlet)

Velencei majolikatányér

az oszmán Budán
Rontott fazék, 15. század vége – 16. század eleje (részlet)

Rontott fazék,

avagy a fazekas is csak ember

Napóra

a budai palotaásatásokból